Ремонт і технічне обслуговування теплообмінників
Зниження ефективності теплообмінників призводить до збільшення витрат енергії, необхідної для підтримки оптимальних параметрів температури в приміщеннях, що обігріваються. Регулярне технічне обслуговування, періодична діагностика, своєчасний ремонт приладів сприяють економному витрачанню ресурсів. Вони забезпечують безпечну роботу опалювальної системи і комфортний температурний режим.
Підключення та експлуатація теплообмінників
Теплообмінне обладнання підбирається відповідно до робочих умов - тиску, температури, складу теплоносія. Під час запуску системи мають бути виключені стрибки тиску, які виходять за межі нормативних показників. Щоб монтаж і обслуговування пластинчастих теплообмінників не спровокували неполадки та не стали причинами збитків, доступ до технічних робіт надається виключно підготовленим фахівцям.
У процесі експлуатації пластинчастих теплообмінників неприпустима циркуляція гарячого середовища за відсутності руху охолоджувальної рідини. При ймовірному похолоданні непрацюючі прилади звільняються від наповнення. В іншому разі, під впливом негативних температур можливі деформації пластин.
Промивання та чищення теплообмінників
Слідом за первинною діагностикою проводиться чистка теплообмінників. Воно передбачає дотримання технологічних процесів з використанням безпечних сучасних засобів очищення. Подальша періодичність операції визначається індивідуально і залежить від умов експлуатації.
Процес може виконуватися з розбиранням пластин і мати різні форми:
- механічне промивання;
- промивка кислотою;
- гідродинамічне очищення;
- очищення із застосуванням ультразвукового генератора.
Якісне очищення теплообмінників від накипу, солей, корозії, осаду, органічних відкладень забезпечують справну роботу обладнання.
Причини виникнення неполадок
У разі невідповідності експлуатаційної функціональності системи параметрам, зазначеним у супровідній документації або за явних ознак несправності, виконується діагностика. Вона доцільна для виявлення походження неполадок. Підставою для проведення ремонту можуть бути такі причини:
- низька якість теплоносія;
- пошкодження пластин корозією внаслідок виникнення внутрішньої течі;
- механічні пошкодження під впливом підвищеного тиску або інших впливів;
- пошкодження ущільнень через неправильну експлуатацію;
- моральний знос ущільнень.
Заміна пластин і ущільнювачів
У пластинчастих розбірних теплообмінниках іноді необхідно замінювати пластини або змінювати їхню кількість. Обмежений термін служби мають міжпластинчасті ущільнення, на які агресивно діють деякі середовища. Своєчасне їх заміщення на прокладки нового покоління (EPDM, Viton, Nitril) запобігає змішуванню середовищ і появі зовнішніх протікань.
Після заміни пластин, ущільнень в обов'язковому порядку проводиться опресовування. Випробування тиском здійснюється для перевірки герметичності контуру обладнання.
Розбірні теплообмінники пластинчастого типу мають просту конструкцію, високу ефективність і зручні в обслуговуванні. За меншої площі теплообміну, вони показують високий коефіцієнт теплопередачі порівняно з параметрами трубчастих або інших видів приладів.
Паяні та зварні теплообмінники, передбачені для особливих і складних умов роботи, також підлягають методам реанімації. Тривалому терміну служби пластинчастих пристроїв для передачі тепла сприяють належний догляд, професійне технічне обслуговування, якісний ремонт.